×

جستجو

معصومیت اشیاء | اورهان پاموک

«معصومیت اشیاء» کتابی است که از قلم نویسنده معروف ترکیه‌ای، اورهان پاموک، به رشته تحریر درآمده است. اورهان پاموک، برنده جایزه نوبل ادبیات، با این اثر یک بررسی متفاوت و جذاب از دنیای اشیاء و نقش آن‌ها در حیات روزمره و فرهنگ ما می‌دهد. کتاب "معصومیت اشیاء" به موزه‌ی شهری استانبول اختصاص دارد، که خود پاموک آن را پایه‌ریزی کرده است. در این موزه، اشیاء و وسایل مختلفی از داستان‌های اورهان پاموک، به نمایش گذاشته شده است. این کتاب در واقع یک راهنمایی برای موزه و همچنین یک بررسی گونه‌ای از فلسفه و فرهنگ استانبول است.
در این کتاب، پاموک با استفاده از اشیاء به ما نشان می‌دهد که چگونه می‌توان با استفاده از اشیاء، داستان‌هایی را روایت کرد. او از اشیاء به عنوان نمادها و رمزهایی استفاده می‌کند که می‌توانند به ما در مورد تاریخ، فرهنگ، و حتی روابط انسانی بیشتر بیاموزند. پاموک در این کتاب به طور عمیق به اهمیت اشیاء در زندگی‌های ما می‌پردازد. او باور دارد که اشیاء می‌توانند حافظه‌ها، احساسات و تجربیات ما را ذخیره کنند. برخی از این اشیاء به دلیل ارتباط شخصی و عاطفی با ما اهمیت خاصی پیدا می‌کنند و برخی دیگر به دلیل اهمیت فرهنگی و تاریخی.
سبک نگارش اورهان پاموک در "معصومیت اشیاء" گویا و غنی است. او با ترکیبی از تاریخ، خاطرات شخصی، و توصیفات فیزیکی اشیاء، یک داستان جذاب و چندوجهی می‌سازد که خواننده را به دنیای اشیاء و نقش آن‌ها در حیات انسان‌ها و فرهنگ‌ها می‌برد.
"معصومیت اشیاء" یک اثر هنری، فلسفی و فرهنگی است که به چگونگی ارتباط انسان‌ها با دنیای اطرافشان می‌پردازد. این کتاب برای کسانی که به دنبال درک عمیق‌تری از نقش اشیاء در زندگی‌های ما هستند، یک منبع بی‌نظیر است. اورهان پاموک با زبانی زیبا و داستان‌های جذاب، به ما نشان می‌دهد که چگونه می‌توانیم با استفاده از اشیاء، دنیای پیرامونمان را بهتر درک کنیم.

 

معصومیت اشیاء
اورهان پاموک
ترجمهٔ تهمینه زاردشت
نشر اتفاق، ۱۴۰۲

اشتراک مطلب
لینک کوتاه
مطالب مرتبط
تاریخ فرهنگی هنر آسیایی | فراخوان ارسال پیشنهاده برای مشارکت در تألیف کتاب
تاریخچه‌ی فرهنگی هنر آسیایی (CHoAA) شامل تاریخچه‌ی هنر در سراسر آسیا در 2500 سال گذشته، از جمله شرق، غرب، جنوب، جنوب شرق و آسیای مرکزی...
شیوه‌های مستندنگاری بافت‌های روستایی؛ نمونه‌ی مطالعاتی روستاهای پلکانی منظر فرهنگی هورامان | برگزاری نشست
ارزیابی مناظر فرهنگی با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین؛ نمونه‌ی مطالعاتی منظر فرهنگی هورامان
شهرهای بیابان‌زا
امید شمس
بیابان با کویر فرق دارد. بیابان جایی است پهناور که میانگین سالانه‌ی بارش آن از ۵۰ میلی‌متر کمتر است. در بیابان گاه تا چند سال باران نمی‌بارد؛ اما یک‌باره طی چند ساعت آسمان همه‌ی دلش را خالی می‌کند. در عوض، بیابان حدود ۱۰۰ برابر بارش سالانه تبخیر و تعرق دارد. بیابان بسیار کم‌آب و کم‌گیاه است یا به‌کلی آب و گیاه ندارد. در مقابل، کویر یا همان که نمکزارش می‌نامیم، پست‌ترین جای بیابان است. آب در کویر بخار می‌شود و چنان نمک بر جای می‌گذارد که دیگر فقط به گونه‌های گیاهانی غیر زراعی مجال روییدن می‌دهد.
نظام پستی در صفویه، افشاریه، و زندیه‌ی ایران | ویلم فلور
در حالی‌که عملکرد نظام پستی ایران، پیش از ۱۵۰۰ و پس از ۱۸۰۰ میلادی، پیش از این، بررسی شده است؛ برای نخستین بار است که در این مقاله، عملکرد و ویژگی‌های نظام پستی ایرانیان، بین ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ میلادی، اساساً بر مبنای منابع اولیه، تحلیل می‌شود. چنین پژوهشی محققان را در فهم بهتر ارتباطات، هم در مناسبات اداری حکومت و هم در مناسبات خصوصی افراد، در دوره‌های صفویه، افشاریه، و زندیه‌ی ایران کمک می‌کند.

وبگاه تاریخ‌پژوهی و نظریه‌پژوهی معماری و هنر