×

جستجو

برگزاری همایش سالانۀ «معنای ایران» به صورت مجازی؛ «ایران در گذار به نظم دنیای جدید»

میزبان: مرکز مطالعات ایرانی مدرسۀ مطالعات شرقی و افریقایی دانشگاه لندن

تاریخ برگزاری: ۲۸ نوامبر ۲۰۲۰| ۸ آذر ۱۳۹۹

 

- The Idea of Iran: Iran in Transition to a New World Order

- Organiser: Centre for Iranian Studies, SOAS and the Shahnama Centre for Persian Studies, Pembroke College, University of Cambridge.

- Date: 28 November 2020|Time: 11:45 AM

 

در سدۀ هجدهم، حکومت صفویان فروپاشید؛ [حکومتی] که همراه با دوره‌ای طولانی از صلح و ثبات و رشد نسبی، رو در رویی‌هایی نزدیک‌تر با اروپاییان، و توجه اروپاییان  به ایران بود. سده‌های بعدی، متضمن گستره‌ای آشفته از تجزیه و احیا، رکود، توسعه و رقابت سلسله‌ها بود؛ به طوری که مبارزه بر سر قدرت در میان نادر و افشاریان در شرق، زندیان در جنوب، در جریان بود و در نهایت به پیروزی قاجاریان در شمال رسید. همۀ این وقایع در زمانی رخ داد که در اروپا نیز تغییرات اساسی، هم سیاسی و هم اقتصادی، در جریان بود. [از جمله] انقلاب‌های صنعتی و کشاورزی و انقلاب فرانسه و تهدید  ماندگارِ اقتدارگراییِ رژیم‌های کهن. به خاطر ناامنیِ رایج،  مسافران و تجار از ایران فاصله گرفتند و نظرشان بیش از همیشه به هند جلب شد. هنگامی که ایران از انزوای خصوصی خارج شد، به دنیایی جدید قدم گذاشت که تحت تسلط قدرت‌های اروپایی بود. یکی از پیامدهای فراوان آن، از دست دادنِ بی‌رحمانۀ مرزها در شمال و شرق بود که در پایان آن، مرزهای کنونی ایران پدید آمد. از آنجا که معمولاً پایان سدۀ هجدهم را، هم‌چون دورۀ پس‌رفت و افول می‌پندارند، تعجبی ندارد که این دوره هنوز به خوبی مطالعه نشده و دستاوردهای هنری و علمی و توسعه‌های اجتماعی-اقتصادی آن مغفول مانده است. با بنیانِ سلسلۀ نسبتاُ باثباتِ قاجاریه از سال ۱۷۹۷، آسان می‌نمود که به دنیای صفویان، به منزلۀ عصر طلایی نگریست و همۀ پیشرفت‌های بعدی را در ریشه‌های صفوی‌شان جست.

در این دوره، مراد از ایران چیست؟ آیا می‌توانیم نحوۀ نگاه مردمان آن عصر به سنت‌ها و محیط (طبیعی یا مصنوع) را از هم تمیز دهیم؟ دیدگاه خارجیان چه بود؟ و  دانش جدید چگونه جنبه‌های ویژۀ این دوره را تعریف کرده است؟ اینها بعضی از پرسش‌هایی است که امیدواریم در این همایش به آن بپردازیم؛ همایشی که به این دورۀ پیچیده و دشوار اختصاص دارد که در آن ایران حضوری کوتاه در نظم دنیای جدید داشت.

 

- فهرست سخنرانان:

- Firuza Abdullaeva, University of Cambridge

- Assef Ashraf, University of Cambridge

- Kevin Gledhill, Yale University

- Kianoosh Motaghedi, Artist and Islamic Art researcher

- Sajjad Nejatie, University of Toronto

- Janet O’Brien, The Courtauld Institute of Art

- John Perry, University of Chicago

- Fatema Soudavar Farmanfarmaian, Soudavar Memorial Foundation

- Ernest Tucker, US Naval Academy

 

اطلاعات بیشتر:

https://www.soas.ac.uk/smei-cis/events/idea-of-iran/28nov2020-the-idea-of-iran-iran-in-transition-to-a-new-world-order.html

اشتراک مطلب
لینک کوتاه
مطالب مرتبط
دیدگاه‌های فمینیستی درباره‌ی فضاهای جنسیت‌زده در تاریخ هنر و معماری مدرن | برگزاری همایش: چرا زنان معمار بزرگی وجود نداشته‌اند؟
کنفرانس ما پیوندهای پیچیده‌ی بین جامعه، جنسیت و فضا را از دیدگاه کاملاً فمینیستی بررسی خواهد کرد. با این کار، تلاش می‌شود هم بر بهره‌وری زنان در تمامی ابعاد معماری و برنامه‌ریزی و هم بر گفتمان‌های تاریخی هنر در رابطه با درک جنسیتی و استفاده از فضا تأکید شود.
آرنای لوتسیا، نشانی از ویکتور هوگو بر پاریس: وجوه فراموش‌شده‌ای از هوگو (۲) *
مهسا پور‌احمد
سخن از تاریخ و سیاست فقط در نوشته‌های هوگو به چشم نمی‌آید؛ او سخنوری بی‌باک نیز بود، اما نه با قصد بازی با کلمات. او...
«Design Matters» | معرفی پادکست
دبی میلمن، نویسنده، گرافیست، و تصویرساز ساخت این پادکست را از سال ۲۰۰۵م آغاز کرده و طی این سال‌ها با بسیاری از طراحان، درباره‌ی زندگی...
یخچال‌های ایران | همینگ یورگنسن، ترجمه‌ی گلاره مرادی
یخچال‌ها در گذشته‌ای نه‌چندان‌دور در بسیاری از شهرها و روستاهای ایران بناهای شناخته‌شده‌ای بودند که یخ را در زمستان در آنها ذخیره می‌کردند تا از...

وبگاه تاریخ‌پژوهی و نظریه‌پژوهی معماری و هنر