×

جستجو

اسناد تصویری عادل فرهنگی | گشایش آرشیو برخط

آرشیو برخط «اسناد تصویری عادل فرهنگی»، حاوی حدود ۶۴۰۰ قطعه عکس از آثار معماری ایران، به اهتمام نوروزگان (پایگاه فرهنگ سرزمین نوروز) در اختیار عموم قرار گرفت.
عادل فرهنگی شبستری، دانش‌آموخته‌ی کارشناسی ارشد معماری دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. او سال‌ها به مرمت بناها، به‌ویژه در همکاری نزدیک با دکتر باقر آیت‌الله‌زاده شیرازی و مهندس محمد مهریار، اشتغال داشته و مدتی دراز نیز، در بخش‌های دولتی و خصوصی، به مدیریت امور حفاظت و مرمت بناها پرداخته است. مدیریت اداره‌ی میراث فرهنگی قم و مشاوره‌‌ی رئیس اسبق میراث فرهنگی از جمله‌ی فعالیت‌های مدیریتی اوست. آرشیو عکس‌های او یادگار سال‌ها فعالیت او در جست‌وجو در آثار معماری ایران و مرمت آنهاست.
از این مجموعه‌عکس تا کنون در حدود ۲۰۰۰ قطعه، همراه با شناسنامه، در آرشیو نوروزگان، با عنوان «کتابخانه» و به نشانی https://ketabkhaneh.org/ منتشر شده است و پژوهشگران می‌توانند به‌رایگان از آنها استفاده کنند. مابقی تصاویر نیز به‌تدریج در همین وبگاه منتشر خواهد شد.

 

https://ketabkhaneh.org/

https://nowruzgan.com/

اشتراک مطلب
لینک کوتاه
مطالب مرتبط
گزیده‌ی متن؛ به مناسبت روز سعدی
صبح به اتفاق یاران به زیارت آرامگاه حافظ و از آن پس به ساختمان مقبره‌ی سعدی شتافتیم. نخست در مدخل اللّه‌اکبر طاق دروازه‌ی قرآن را...
گزیده‌ی متن؛ به مناسبت روز سعدی
هم‌خون بودن و خون ملی یعنی چه؟ کسی چه خبر دارد که در عروقش چه خونی جریان دارد؟ این همه ادوار که بر ما گذشته،...
«زنان و صنعت ساختمان در بریتانیا و ایرلند عصر جرجی» | کانر لوسی
با اینکه نقش زنان، در جایگاه طراحان و/یا بانیان معماری، در سده‌ی هجدهم میلادیِ بریتانیا و ایرلند بیش از پیش شناخته شده، نقش آنها در ساخت معماری مناقشه برانگیز باقی مانده است. این موضوع، در این مقاله، با بیرون کشیدن بسیاری از منابع درجه‌ی دوم و همچنین اسناد اصناف و دیگر منابع اولیه در لندن و دوبلین، روشن می‌شود.
آیا تاریخ هنرْ جهانی است؟ | پاره‌ای دیگر از کتاب‌نگاشت توضیحی نظریه‌های تاریخ معماری و هنر
مهرداد قیومی بیدهندی
کتاب آیا تاریخ هنر جهانی است؟ مجلد سوم از مجموعه‌ی هفتگانه‌ای است با عنوان «هم‌اندیشی‌های هنر»، که به کوشش جیمز الکینز فراهم آمده است. هدف...

وبگاه تاریخ‌پژوهی و نظریه‌پژوهی معماری و هنر