×

جستجو

احیای ایران باستان: امپریالیسمِ روگرفت در معماری ایرانی و پارسی| تالین گریگور

یکی از مناقشات پرحرارتِ دانشورانه در ابتدای سدۀ بیستم، مناقشه بر سرِ شرق-یا-روم بود که دو مسیر متفاوت پیش روی مورخان هنر می‌گذاشت: پی‌جویی بنیادهای معماری «غربی» ــ به‌خصوص گوتیک ــ در نبوغ رومی و یا در روحِ هند و ژرمنی آن.  با تمرکز بر گفتمانی که حول این مناقشه پدید آمده بود، تالین گریگور در این کتاب جنبش احیای ایرانِ باستان را در پرتو راهبردهای امپریالیستی قدرت و هویت در هندِ تحت استعمار بریتانیا و ایرانِ دوره‌های قاجاریه و پهلوی مطالعه کرده است.

کتاب اکتشاف دوبارۀ ایران باستان به دست اروپاییان را ابتدا در ادبیات و سپس در تاریخ هنر بررسی می‌کند. بعد، با پیگیری گفتمان‌های بصری غربی دربارۀ ایران باستان از ۱۶۹۹ به بعد، ابداع و به‌کارگیری معماری سبک احیاگرانه را از زمان جانشینان تاج‌وتخت صفویان، افشاریان و زندیان، تا برآمدن صنعت‌دارانِ پارسی همچون سوژه‌های جهان‌وطنِ هندوستانِ استعماری تحلیل کرده است. 

نویسنده با تکیه بر طیف وسیعی از روایت‌های احیاگرانۀ مرتبط با تاریخ معماری، پیچیدگی‌ها و مقیاس کاربردهای هنرمندانۀ تاریخ هنر غربی را برجسته کرده است که به عقیدۀ او به منظور چالش با دوسویگی استعماری و آرزوهای امپریالیستی بود. به عقیدۀ نویسنده اگرچه امپریالیسم غربی نافعِ شکل دادن به هنر چون خویگان سوداگرانه-بورژوایی بود، پروژه‌ای نیز بود که هژمونی نوعی تاریخ‌نگاشت اروپامحورِ ذوق را متزلزل کرد. 

این کتاب یک بازنگری مهم در سبک احیای ایران باستان است و  برای خوانندگان علاقه‌مند به تاریخ هنر و معماری و تاریخ‌های فکری، به‌خصوص کسانی که دربارۀ حوزه‌هایی چون مدرنیستم بین‌المللی و ایران‌شناسی و تاریخ‌نگاشت تحقیق می‌کنند، منبعی ضروری است.

- مشخصات کتاب:

Talinn Grigor. The Persian Revival; The Imperialism of the Copy in Iranian and Parsi Architecture. PENN State University Press, 2021.

- فهرست مطالب کتاب:

Prologue: Fallacy of Origins

1. Ancient Iran in Western Art Historiography

2. The Persepolitan Style in British India

3. The Persian Revival as Iranian Modernity

Epilogue: Copy’s Imperialism

- اطلاعات بیشتر:  https://www.psupress.org/books/titles/978-0-271-08943-0.html

 

اشتراک مطلب
لینک کوتاه
مطالب مرتبط
دیدگاه‌های فمینیستی درباره‌ی فضاهای جنسیت‌زده در تاریخ هنر و معماری مدرن | برگزاری همایش: چرا زنان معمار بزرگی وجود نداشته‌اند؟
کنفرانس ما پیوندهای پیچیده‌ی بین جامعه، جنسیت و فضا را از دیدگاه کاملاً فمینیستی بررسی خواهد کرد. با این کار، تلاش می‌شود هم بر بهره‌وری زنان در تمامی ابعاد معماری و برنامه‌ریزی و هم بر گفتمان‌های تاریخی هنر در رابطه با درک جنسیتی و استفاده از فضا تأکید شود.
آرنای لوتسیا، نشانی از ویکتور هوگو بر پاریس: وجوه فراموش‌شده‌ای از هوگو (۲) *
مهسا پور‌احمد
سخن از تاریخ و سیاست فقط در نوشته‌های هوگو به چشم نمی‌آید؛ او سخنوری بی‌باک نیز بود، اما نه با قصد بازی با کلمات. او...
«مطالعات اسلامی چیست؟ رویکردهای اروپایی و آمریکای شمالی در حوزه‌ای پرچالش» | ویراست لیف استنبرگ و فیلیپ وود
مطالعه‌ی اسلام و مسلمین در اروپا و آمریکای شمالی در دهه‌های اخیر بسیار وسعت یافته و در حوزه‌هایی متمایز به بحث گذاشته شده است. در...
آرنای لوتسیا، نشانی از ویکتور هوگو بر پاریس: وجوه فراموش‌شده‌ای از هوگو (۱)
مهسا پور‌احمد
۲۲ مه سالگرد درگذشت ویکتور هوگو بود. ویکتور هوگویی که شاید برای خیلی از ما رمان‌نویسی قهار باشد. حال آنکه رمان‌نویسیِ صرف را شاید بتوان...

وبگاه تاریخ‌پژوهی و نظریه‌پژوهی معماری و هنر