×

جستجو

تألیف: گفتمان، مجموعه‌ای دربارۀ معماری| مانیکا پانس دو ليون (و.)

کتابِ تألیف بررسی انتقادی مضامین در حال ظهور در معماری معاصر است که با بازبینی مفهومِ به‌ظاهر منسوخِ تألیف طراحانه (design authorship) صورت می‌گیرد. در حین پایکوبی‌مان بر اضمحلالِ استادکاران معمار، با نقشِ در حالِ دگرگونی خلاقیت در تولید فرهنگی معماری چطور کنار می‌آییم؟ در این کتاب، مجموعه‌ای از طراحان و دانشورانِ دیسیپلین‌های متعدد از منظرهای متعدد در این موضوع مداقه می‌کنند. موضوعات کتاب شامل تأثیر ابزارهای دیجیتال و دستورگان‌های (اسکریپت) محاسباتی بر مفهوم ساختن در عصر روبات‌هاست، نیز اوضاع فعلی که در آن رو‌ـ‌نگاری و الگوبرداری همچون پس‌زمینۀ تألیف است، و برآمدنِ موادِ بازتألیف‌شده در عصرِ پسادیجیتال. این پرسش‌ها در واکنش به ایده‌های آلترناتیو در باب تألیف مطرح می‌شود و در برابر، تاریخ معماری را کنار می‌گذارد. در گروهی از جستارهای کتاب جدایی میان امر شخصی و امر تألیفی بررسی می‌شود و در سایر آنها معنا، نمادآفرینی و شمایل‌نگاری را به منزلۀ عاملان قدرت و نه تألیف عیان می‌کنند. در نهایت نویسندگان این کتاب موقعیت‌های معماری گوناگون را تجزیه می‌کنند و آرایشی تازه می‌دهند و مونتاژ جدیدی از آنها به دست می‌دهند تا روش‌های جدید تفکر پدید آورند.

دیسکورس مجموعه‌ای است که به صورت دوسالانه منتشر می‌شود و مضامین روز درباره و حول معماری در آن عرضه می‌شود. قالب آن ترکیبی از جستار و مصاحبه و میزگرد و گزارش نمایشگاه و مجموعه عکس و مطالب جنبی همچون اسکیس‌ها و مدلسازی‌های معماری و تصاویر پروژه‌های اجراشده است و هم به فرهنگِ معماری و هم حرفه و هم تئوری می‌پردازد.

Authorship: Discourse, A Series on Architecture

Monica Ponce de Leon (Ed.)

Princeton University Press, 2020

فهرست مطالب این مجلد:

- Author after Author| Ellie Abrons

- Authoring Materials| Curt Gambetta

- The Ownership Revolution: Digital Culture and the Transformation of Architectural Practice and Ideals| Antoine Picon

 

Conversation

- Discourse on the Ownership Revolution, moderated by Lucia Alla

- Thom Mayne, On Architecture & Other Selfless Subjects| Jesse Reiser

 

Centerfold

- W.I.P. #183: Thom Mayne, selections by Eda Yetim

 

Conversation

- The End of Authority: Peter Eisenman with Julian Rose

 

- Creative Miscegenation in Architectecture, a Theorem| Marshal Brown

 

Projects

- Frank Barkow and Regina Leibinger

- Architecture as Instrument| Hal Foster

 

- Florencia Pita and Jackilin Bloom

 

- Signature in the Age of Siri| Sylvia Lavin

 

اطلاعات بیشتر:

https://press.princeton.edu/books/paperback/9780964264106/authorship

اشتراک مطلب
لینک کوتاه
مطالب مرتبط
تاریخ فرهنگی هنر آسیایی | فراخوان ارسال پیشنهاده برای مشارکت در تألیف کتاب
تاریخچه‌ی فرهنگی هنر آسیایی (CHoAA) شامل تاریخچه‌ی هنر در سراسر آسیا در 2500 سال گذشته، از جمله شرق، غرب، جنوب، جنوب شرق و آسیای مرکزی...
شیوه‌های مستندنگاری بافت‌های روستایی؛ نمونه‌ی مطالعاتی روستاهای پلکانی منظر فرهنگی هورامان | برگزاری نشست
ارزیابی مناظر فرهنگی با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین؛ نمونه‌ی مطالعاتی منظر فرهنگی هورامان
شهرهای بیابان‌زا
امید شمس
بیابان با کویر فرق دارد. بیابان جایی است پهناور که میانگین سالانه‌ی بارش آن از ۵۰ میلی‌متر کمتر است. در بیابان گاه تا چند سال باران نمی‌بارد؛ اما یک‌باره طی چند ساعت آسمان همه‌ی دلش را خالی می‌کند. در عوض، بیابان حدود ۱۰۰ برابر بارش سالانه تبخیر و تعرق دارد. بیابان بسیار کم‌آب و کم‌گیاه است یا به‌کلی آب و گیاه ندارد. در مقابل، کویر یا همان که نمکزارش می‌نامیم، پست‌ترین جای بیابان است. آب در کویر بخار می‌شود و چنان نمک بر جای می‌گذارد که دیگر فقط به گونه‌های گیاهانی غیر زراعی مجال روییدن می‌دهد.
نظام پستی در صفویه، افشاریه، و زندیه‌ی ایران | ویلم فلور
در حالی‌که عملکرد نظام پستی ایران، پیش از ۱۵۰۰ و پس از ۱۸۰۰ میلادی، پیش از این، بررسی شده است؛ برای نخستین بار است که در این مقاله، عملکرد و ویژگی‌های نظام پستی ایرانیان، بین ۱۵۰۰ تا ۱۸۰۰ میلادی، اساساً بر مبنای منابع اولیه، تحلیل می‌شود. چنین پژوهشی محققان را در فهم بهتر ارتباطات، هم در مناسبات اداری حکومت و هم در مناسبات خصوصی افراد، در دوره‌های صفویه، افشاریه، و زندیه‌ی ایران کمک می‌کند.

وبگاه تاریخ‌پژوهی و نظریه‌پژوهی معماری و هنر