×

جستجو

معماری دیجیتال فراتر از رایانه‌ها: پاره‌هایی از تاریخ فرهنگیِ طراحی رایانشی| روبرتو بوتازی

در این کتاب، تاریخ عمیق معماری دیجیتال بررسی می‌شود و مفاهیم طراحی تا دوران رنسانس پیگیری شده و پیوند این مفاهیم با جدیدترین نرم‌افزارهای کاربردیِ طراحان عرضه می‌شود. در این کتاب، گزارشی انتقادی از چگونگی ظهور ابزارها و فنون طراحی دیجیتال مطرح شده و طراحان را قادر می‌سازد تا درکشان را از ابزارهای دیجیتالی که هر روز به کار می‌گیرند عمیق‌تر کنند.

چه مفاهیم زیبایی‌شناختی، فضایی، و فلسفی با ابزارهای دیجیتالی که معماران به کار می‌برند همراه است؟ تاریخ آن چیست؟ و این ابزارها سبب پدید آمدن چه نوع فنون و طرح‌هایی است؟ در این کتاب، پاسخ‌ها به چنین سوالاتی پیگیری می‌شود و مشخص می‌شود چگونه معماری دیجیتال ایده‌ها و مسیرهای پیچیدۀ حوزه‌های گوناگون و تکامل‌یافته در قرون متعدد را گرد هم می‌آورد. هدف این کتاب باز کردن این ایده‌ها و پیگیریِ ریشه‌های آن و نفوذشان به معماری و بازشناسی کاربردشان در نرم‌افزارهای معاصر است.

فصل‌های کتاب حول نه «پارۀ» تاریخ موضوع سازماندهی شده؛ هر پاره حاوی مفهومی بنیادی در نرم‌افزارهای مرسوم طراحی به کمک رایانه است: پایگاه داده، لایه‌ها و حوزه‌ها، پارامتریک، پیکسل، برنامه، تصادفی، پویش، توپولوژی، و وکسل/مکسل، که هر مضمون از طریق نمونه‌های موردی تاریخی و معاصر بررسی شده است. در نتیجه این کتاب فرآیند طراحی دیجیتال را به تاریخ و تئوری معماری می‌پیوندد و معماران و نظریان پردازان را قادر می‌سازد تا ابزارهای تحلیلی‌تر و اساسی‌تر پدید آورند تا به کمک آن طراحی دیجیتال و نرم‌افزارهای آن مفهوم سازی شود.

مشخصات کتاب:

Digital Architecture Beyond Computers: Fragments of a Cultural History of Computational Design

By: Roberto Bottazzi

Bloomsbury, 2021

فهرست مطالب کتاب:

Introduction: Designing with Computers

1. Database

2. Morphing and Contouring

3. Networks

4. Parametrics

5. Pixel

6. Random

7. Scanning

8. Voxels and Maxels

 

اطلاعات بیشتر دربارۀ این کتاب: https://www.bloomsbury.com/uk/digital-architecture-beyond-computers-9781474258128/

اشتراک مطلب
لینک کوتاه
مطالب مرتبط
دیدگاه‌های فمینیستی درباره‌ی فضاهای جنسیت‌زده در تاریخ هنر و معماری مدرن | برگزاری همایش: چرا زنان معمار بزرگی وجود نداشته‌اند؟
کنفرانس ما پیوندهای پیچیده‌ی بین جامعه، جنسیت و فضا را از دیدگاه کاملاً فمینیستی بررسی خواهد کرد. با این کار، تلاش می‌شود هم بر بهره‌وری زنان در تمامی ابعاد معماری و برنامه‌ریزی و هم بر گفتمان‌های تاریخی هنر در رابطه با درک جنسیتی و استفاده از فضا تأکید شود.
زبان تاریخ هنر | پاره‌ای دیگر از کتاب‌نگاشت توضیحی نظریه‌های تاریخ معماری و هنر
مهرداد قیومی بیدهندی
سلسله کتاب‌های «مطالعات دانشگاه کیمبریج درباره‌ی فلسفه و هنرها» میدان بحث مشترک فلسفه و رشته‌های مرتبط با نقد تاریخ هنر و ادبیات و فیلم و...
آرنای لوتسیا، نشانی از ویکتور هوگو بر پاریس: وجوه فراموش‌شده‌ای از هوگو (۲) *
مهسا پور‌احمد
سخن از تاریخ و سیاست فقط در نوشته‌های هوگو به چشم نمی‌آید؛ او سخنوری بی‌باک نیز بود، اما نه با قصد بازی با کلمات. او...
«مطالعات اسلامی چیست؟ رویکردهای اروپایی و آمریکای شمالی در حوزه‌ای پرچالش» | ویراست لیف استنبرگ و فیلیپ وود
مطالعه‌ی اسلام و مسلمین در اروپا و آمریکای شمالی در دهه‌های اخیر بسیار وسعت یافته و در حوزه‌هایی متمایز به بحث گذاشته شده است. در...

وبگاه تاریخ‌پژوهی و نظریه‌پژوهی معماری و هنر