×

جستجو

سیبیل موهولی نادی: معماری، مدرنیسم، و ناخشنودی‌ها از آن| هیلده هینن

سیبیل موهولی نادی، صدایی مهم در فرهنگ معماریِ میانۀ قرن، به نحوی بی‌مانند با مدرنیستم و مدرنیته درگیر بود. او به عنوان یکی از معدود منتقدانِ معماریِ زن در آن زمان آغاز صدایی بود که تردیدهایی دربارۀ مسیر معماران مدرن مطرح می‌کرد و استادانی مثل میس و لوکوربوزیه و گروپیوس را افسانه‌زدایی می‌کرد و رویکرد قهرمانانه و مردسالارانۀ آنها را زیر سوال می‌برد. با وجود این، نوشته‌ها و آثار او کم مطالعه شده و از آثار مرجعِ مطالعۀ مدرنیسم حذف شده است. 

در این کتاب، اهمیت زندگی و آثار موهولی نادی تحلیل و جوانب متناقض رابطۀ میان مدرنیسم و فمینیسم بررسی می‌شود. این کتاب بخشی از مجموعۀ انتشارات بلومزبری با موضوع مطالعات در باب مدرنیسم است که مجموعه‌ای برای روشن کردن آثار شخصیت‌های مهم اما مغفولِ مدرنیسم است. کتاب حاضر هم جستجویی در آثار و میراث موهولی نادی است و هم مطالعه‌ای در باب نقش جنسیت و ماهیتِ تغییریافتۀ مدرنیسم در سیرِ گذر آن از اروپا به آمریکا.

با اتکا به مقالات شخصی، یادداشت‌های روزانه، نامه‌ها، و یادداشت‌های سخنرانی و هم‌چنین مصاحبه‌هایی با بستگان، همکاران، و دانشجویان، پژوهش حاضر منبعی اصلی در اختیار دانشورانی می‌گذارد که می‌خواهند سهم زنان را در مباحثشان دربارۀ معماری و مدرنیسم به حساب آورند.

 

Sibyl Moholy-Nagy: Architecture, Modernism and its Discontents

Hilde Heynen

Bloomsbury, 2021

 

فهرست مطالب کتاب:

 

Introduction

1. Life trajectory

2. Vernacular architecture and the uses of the past

3. Engaging with modernism

4. Narrative of architecture and the city

5. Teaching as vocation

6. Alliances and controversies: positioning Sibyl Moholy-Nagy

Notes

Index

 

اطلاعات بیشتر دربارۀ این کتاب:

https://www.bloomsbury.com/uk/sibyl-moholy-nagy-9781350166172/

اشتراک مطلب
لینک کوتاه
مطالب مرتبط
دیدگاه‌های فمینیستی درباره‌ی فضاهای جنسیت‌زده در تاریخ هنر و معماری مدرن | برگزاری همایش: چرا زنان معمار بزرگی وجود نداشته‌اند؟
کنفرانس ما پیوندهای پیچیده‌ی بین جامعه، جنسیت و فضا را از دیدگاه کاملاً فمینیستی بررسی خواهد کرد. با این کار، تلاش می‌شود هم بر بهره‌وری زنان در تمامی ابعاد معماری و برنامه‌ریزی و هم بر گفتمان‌های تاریخی هنر در رابطه با درک جنسیتی و استفاده از فضا تأکید شود.
آرنای لوتسیا، نشانی از ویکتور هوگو بر پاریس: وجوه فراموش‌شده‌ای از هوگو (۲) *
مهسا پور‌احمد
سخن از تاریخ و سیاست فقط در نوشته‌های هوگو به چشم نمی‌آید؛ او سخنوری بی‌باک نیز بود، اما نه با قصد بازی با کلمات. او...
«مطالعات اسلامی چیست؟ رویکردهای اروپایی و آمریکای شمالی در حوزه‌ای پرچالش» | ویراست لیف استنبرگ و فیلیپ وود
مطالعه‌ی اسلام و مسلمین در اروپا و آمریکای شمالی در دهه‌های اخیر بسیار وسعت یافته و در حوزه‌هایی متمایز به بحث گذاشته شده است. در...
آرنای لوتسیا، نشانی از ویکتور هوگو بر پاریس: وجوه فراموش‌شده‌ای از هوگو (۱)
مهسا پور‌احمد
۲۲ مه سالگرد درگذشت ویکتور هوگو بود. ویکتور هوگویی که شاید برای خیلی از ما رمان‌نویسی قهار باشد. حال آنکه رمان‌نویسیِ صرف را شاید بتوان...

وبگاه تاریخ‌پژوهی و نظریه‌پژوهی معماری و هنر