×

جستجو

باغ‌های ستیز: نقش نظامی باغ‌های اسلامی و بیزانسی | علی عبدرضایی، آرمین بهرامیان

علی‌رغم گام‌های اخیر در مطالعۀ باغ‌ها در ابعاد فرمال، عملکردی و نمادین، ارتباط میان باغ و جنگ همچنان جنبه‌ای ناشناخته در تاریخ باغ و تاریخ منظر باقی مانده است. هدف پژوهش حاضر، مطالعۀ نقشی است که باغ‌ها به هنگام جنگ ایفا می‌کردند. با بهره‌گیری از گزارشات دست اول تاریخی، این تحقیق به باغ‌های دو جهان بیزانسی و شرق اسلامی از منظر نظامی می‌نگرد و باغ‌ها را به عنوان اردوگاه، میدان نبرد، منبع خوراک و تجهیزات جنگی، و وسایط دفاع از شهرها به تصویر می‌کشد. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که باغ، در هر دو جهان بیزانسی و اسلامی، عملکردهای چندوجهی نظامی یافته و به قرارگاهی برای استقرار قوای نظامی و تأمین نیازهای خوراکی آنها، خصوصاً در جریان عملیات محاصره، بدل می‌شد. با این حال، به نظر می‌رسد که باغ‌ها در ایران و ورارود به شکل جدی‌تری با جنگ‌ها درآمیخته بودند.

 

مشخصات مقاله:

Abderezaei, Ali, and Armin Bahramian. "Gardens of conflict: the military role of Islamic and Byzantine gardens." Landscape Research (2023): 1-13.

 

برای دریافت مقاله به پیوند زیر مراجعه کنید:

https://www.researchgate.net/publication/376601245_Gardens_and_War_The_Military_Role_of_Islamic_and_Byzantine_Gardens

 

اشتراک مطلب
لینک کوتاه
مطالب مرتبط
دیدگاه‌های فمینیستی درباره‌ی فضاهای جنسیت‌زده در تاریخ هنر و معماری مدرن | برگزاری همایش: چرا زنان معمار بزرگی وجود نداشته‌اند؟
کنفرانس ما پیوندهای پیچیده‌ی بین جامعه، جنسیت و فضا را از دیدگاه کاملاً فمینیستی بررسی خواهد کرد. با این کار، تلاش می‌شود هم بر بهره‌وری زنان در تمامی ابعاد معماری و برنامه‌ریزی و هم بر گفتمان‌های تاریخی هنر در رابطه با درک جنسیتی و استفاده از فضا تأکید شود.
آرنای لوتسیا، نشانی از ویکتور هوگو بر پاریس: وجوه فراموش‌شده‌ای از هوگو (۲) *
مهسا پور‌احمد
سخن از تاریخ و سیاست فقط در نوشته‌های هوگو به چشم نمی‌آید؛ او سخنوری بی‌باک نیز بود، اما نه با قصد بازی با کلمات. او...
«مطالعات اسلامی چیست؟ رویکردهای اروپایی و آمریکای شمالی در حوزه‌ای پرچالش» | ویراست لیف استنبرگ و فیلیپ وود
مطالعه‌ی اسلام و مسلمین در اروپا و آمریکای شمالی در دهه‌های اخیر بسیار وسعت یافته و در حوزه‌هایی متمایز به بحث گذاشته شده است. در...
آرنای لوتسیا، نشانی از ویکتور هوگو بر پاریس: وجوه فراموش‌شده‌ای از هوگو (۱)
مهسا پور‌احمد
۲۲ مه سالگرد درگذشت ویکتور هوگو بود. ویکتور هوگویی که شاید برای خیلی از ما رمان‌نویسی قهار باشد. حال آنکه رمان‌نویسیِ صرف را شاید بتوان...

وبگاه تاریخ‌پژوهی و نظریه‌پژوهی معماری و هنر