×

جستجو

معرفی آرامگاه و موزۀ میر‌سید‌علی همدانی در شهر کولاب تاجیکستان

میرسیدعلی همدانی، عارف، عالم و شاعر ايرانی قرن هشتم و از مبلّغان عمده اسلام در شبه قاره هند است كه بيش از ۱۱۰ اثر به وی منسوب است. شهید مطهری وی را یکی از بزرگ‌ترین مبلغان اسلام در شرق جهان می‌نامد که بیش از ۱۰۰هزار نفر توسط وی به اسلام گرویدند. سید در سال ۷۱۴ق در همدان به دنیا آمد در کشمیر هند رشد کرد و در سال ۷۸۶ق در کولاب تاجیکستان آرمید. دانشمندان او را با لقب "سلطان العارفین" مردم کشمیر "علی ثانی" و یا بانی اسلام، مریدانش "شاه همدان" و مردم تاجیکستان "حضرت امیرجان" یاد می‌کنند.
مير سيد علی همدانی در رأس ۷۰۰ تن از ياران، شاگردان و پيروانش كه غالباً از سادات، مشاهير و عرفا و هنرمندانی که در شالبافی، بافندگی، سفالگری و خوش نويسی، چيره‌دست بودند به كشمير آمد و در آنجا نفوذ زيادی بدست آورد تا آنجا که به کشمیر "ایران ثانی" لقب دادند.
سيد در اين منطقه به گونه‌ای مردم را شيفته اسلام نمود كه آنان تعدادی از معبدهای خود را تبديل به مسجد كردند.

 

اشتراک مطلب
لینک کوتاه
مطالب مرتبط
«مسجد سنجیده‌ی قزوین: کارکرد و زمان ساخت» | لیلا قاسمی، زهره تفضلی
در محله‌ی کهن راه‌ری در شهر قزوین، بنایی تاریخی با نام «مسجد سنجیده» وجود دارد. تاریخِ ساختِ این بنا و بانی آن نامشخص است. با در نظر گرفتن برخی شواهد کالبدی در بنا و برخی شواهد در گزارش‌های مرمتیِ بنا و نظر به اینکه برخی محققان پیشین با توجه به شباهت فرم بنا به مقابر، احتمال تغییر کارکرد این بنا را مطرح کرده‌اند، به نظر می‌رسد کارکرد اصیل بنا چیزی غیر از مسجد بوده و در دوره‌ای کارکرد آن تغییر یافته است. درباره‌ی کارکرد اصیل آن نظراتِ مختلفی وجود دارد.
اسطوره و اسطوره‌شناسی نزد ژرژ فردریش کروزر | نخستین نشست از سلسله نشست‌های سهراب
برگزارکننده: گروه پژوهشی میت‌اوخته، موسسه‌ی فرهنگی هنری کتاب‌آرایی ایرانی میزبان: نگارخانه‌ی لاجورد
ایران‌شناسی در قلمرو زبان آلمانی (دو گزارش تاریخی) | رودیگر اشمیت، مانفرد لورنتس
ایران‌شناسی در آلمان سنّتی غنی است و سابقه‌ای چندصدساله دارد. به‌واقع هیچ‌یک از حوزه‌های گوناگون پژوهش در تاریخ و فرهنگ ایران کهن، اعمّ از باستان‌شناسی،...
تاریخ هنر و نهادهایش: بنیادهای یک رشته (۱) | پاره‌ای دیگر از کتاب‌نگاشت توضیحی نظریه‌های تاریخ معماری و هنر
مهرداد قیومی بیدهندی
الیزابت منسفیلد، استاد تاریخ هنر در دانشگاه ساوت در سوانی امریکا، در این کتاب، مقالاتی را بر محور موضوع بررسی رشته‌ی تاریخ هنر را از...

وبگاه تاریخ‌پژوهی و نظریه‌پژوهی معماری و هنر